Moto Kavata klima og vejrgennemsnit
Klimagennemsnit for Moto Kavata baseret på 10 års historiske data.
Klimaet i Moto Kavata
Klimaet i Moto Kavata er wet hot tropical, with little seasonal variation. I løbet af året ligger eftermiddagstemperaturene i gennemsnit på 29°C og nattetemperaturene på 27°C, med det køligste vejr i august (28°C) og det varmeste i april (29°C).
Nedbørsmængden ligger omkring 2695 mm om året fordelt på cirka 265 regnvejrsdage. februar er den vådeste måned (409 mm) og august den tørreste (125 mm).
Det mest behagelige tidspunkt at besøge Moto Kavata er normalt juni, juli, august, september, oktober and november, når temperaturerne er behagelige, og nedbøren er lavere.
Årlig gennemsnitstemp.
28.1°C
Årlig gennemsnitshøj
28.6°C
Årlig gennemsnitslav
27.2°C
Rekordhøj
30°C
Rekordlav
23°C
Årlig nedbør
2695 mm
Regndage
265
Solskin
1.1h/dag
Fugtighed
75%
Gennemsnitlige Moto Kavata-temperaturer efter måned
Gns. høj
Gns. lav
Gennemsnitlig nedbør i Moto Kavata efter måned
Nedbør (mm)
Solskinstimer i Moto Kavata efter måned
Sol (t/dag)
Luftfugtighed i Moto Kavata efter måned
Gennemsnitlig luftfugtighed
Havtemperatur i Moto Kavata efter måned
Havtemperatur
Månedsgennemsnit
| Måned | Gns. høj | Gns. lav | Nedbør | Solskin | Havtemp |
|---|---|---|---|---|---|
| Vejr i Januar | 29°C | 27°C | 375 mm | 1.2h | 29.8°C |
| Vejr i Februar | 29°C | 27°C | 409 mm | 0.9h | 29.6°C |
| Vejr i Marts | 29°C | 27°C | 259 mm | 1.0h | 30.1°C |
| Vejr i April | 29°C | 28°C | 183 mm | 0.9h | 30.3°C |
| Vejr i Maj | 29°C | 28°C | 187 mm | 1.0h | 30.0°C |
| Vejr i Juni | 29°C | 27°C | 185 mm | 1.0h | 29.7°C |
| Vejr i Juli | 28°C | 27°C | 146 mm | 1.2h | 29.3°C |
| Vejr i August | 28°C | 27°C | 125 mm | 1.3h | 28.9°C |
| Vejr i September | 28°C | 27°C | 126 mm | 1.3h | 29.1°C |
| Vejr i Oktober | 28°C | 27°C | 213 mm | 1.1h | 29.3°C |
| Vejr i November | 29°C | 27°C | 216 mm | 1.4h | 29.7°C |
| Vejr i December | 29°C | 27°C | 271 mm | 1.3h | 29.6°C |